SCANDI - Nordic Film Showcase
We want to immerse our audience in the diversity and richness of contemporary Scandinavian cinema. We focus on films that have been successful at festivals or that have been well received by local audiences and film critics. We select films which are diverse in genre and provoke discussion about different topics.
Organizers Jury Photogallery
Previous editions online
Missed a previous edition of Scandi or want to relive some quality film moments? Watch select movies on Edisonline.
Online movies

Organizers

We look at Scandinavian film critically, independently and professionally. The festival is organized by the experienced team of the film distribution company Film Europe, from the selection of films to the discussions with the guests. SCANDI was founded in 2014 by Ivan Hronec with the aim of bringing Nordic culture closer to Czech and Slovak audiences.

Jury

Our film jury consists of students from the Department of Scandinavian Studies at Charles University (FF UK). Films presented at SCANDI compete for awards for Best Film, Best Scenery, Best Translation and the Jury’s Special Mention award.
2023 awards

Vyhlášení výsledků 2024

V kategorii nejlepší film jsme vybraly finský film Čtyři malí dospělí. Snímek zpracovává téma polyamorie a snaží se na ni poukázat v novém světle. Ocenily jsme nejen téma a jeho zpracování, ale i herecké výkony. Film otevřeně nabízí náhled do nitra všech protagonistů, které nesoudí, a naopak dává prostor všem perspektivám a pocitům.

Cenu za nejlepší překlad jsme se rozhodly udělat snímku Bastard, jehož děj se odehrává v Dánsku 18. století, to samo o sobě může být výzvou, ale autorka titulků, kterou je Helena Březinová, si s tímto úkolem poradila bravurně.

Kromě toho musela v překladu zohlednit i rozdíly mezi mluvou šlechticů, či švédské kočovné komunity-taterů.

V kategorii reálií za nás vyhrál film Jednou to bude všechno tvoje. Nejenže se zde objevují autentické pokrmy Švédska (ale i dalších zemí severu), včetně masových koulí, losího masa, kávy, tacos, lékořice a sürströmmingu, ale také také jsou zde představeny ikony, jako je fotbalová legenda Zlatan Ibrahimovic, Ikea, fika, snus, recyklace a tématika životního prostředí. Celý příběh se navíc odehrává v malebné švédské přírodě, což dodalo filmu jedinečnou atmosféru.

Speciální cenu získává snímek Birthday girl.

Film jsme vybraly hlavně proto, že mluví o citlivém tématu, které se povedlo zpracovat a líbilo se nám, že se téměř celý děj odehrává na jednom místě, ze kterého nelze odejít a které je navíc dost nevšední, to dodalo filmu atmosféru. Snímek má i silný konec. Zároveň neotevírá jen téma znásilnění, ale rozebírá i další témata, jako například vztah matky a dcery.

Alžběta Holá

A with Overring, rich musical history, and ice hockey elite. Sweden was already an obvious choice in the gymnasium, and the more I immerse myself in its culture, language, and mentality, the more it wins me over. Although not everyone is a fan of Scandinavian filmography, everyone can find something particularly interesting in Nordic films. Because as the Swedes like to say, “There is no such thing as bad weather only inappropriate clothing”

Lisa Kharchenko

At Charles University I study Danish and Finnish languages. I chose Danish because of my interest in Danish literature, which attracted me to topics that authors analyze in their works: mental issues, poverty, loss of loved ones, emotional burnout, etc. Finnish was a random choice, but during my studies, I got interested in language, which is completely different from everything I knew before. Finnish literature also caught my eye, which is why now I analyze the differences and similarities between Danish and Finnish literature.

Tereza Gibišová

It all started with the Norwegian TV series SKAM, continued with a 6-month study exchange in Bergen, and led to my majoring in Scandinavian studies at the Faculty of Arts. Love for Norway (and Scandinavia in general) is what’s keeping me motivated in my studies. In my „How to be Norwegian“ starter pack, I have a cheese slicer, a Marius wool sweater, and a collection of ten identical Norwegian flags - the only thing missing is one million NOK in my bank account. On the other hand, here’s something that makes me happy being Czech: I don’t have to pay 250 CZK for a beer

Valentýna Beránková

My love for mountains, biathlon, languages, and long winter evenings meshed together – and so it happened that I am currently studying Norwegian at the Faculty of Arts at Charles University. I am doing the 1st year of my bachelor studies, but I already love it – as well as Nordic noir and long walks. Long story short, it couldn't have turned out any other way than me trying to dive deep into the secrets of Scandinavia as the goal of my studies.

Valérie Vívodová

I came to the Scandinavian Studies by chance, although I believe that there are no such things as coincidences, and everything happens as it should. In retrospect, it makes sense to me – I've always loved winter, saunas, Abba, and cinnamon rolls. On top of that, I very much identify with the mentality of the Swedes. However, my true love for Sweden arose when I tasted the real Swedish kanelbullar for the first time.

Klára Šafaříková

When I started my double major, Scandinavian Studies were the "other one" to my History major, but that quickly changed when I realized that the North is not all Vikings and bitter cold. Despite the strange pronunciation of its language, Denmark quickly won me over, and my six-month stay in Aarhus – the Danish equivalent of Brno – only confirmed this. Thanks to this beautiful country, I know the true hygge, I know what it looks like when someone "gets drunk like a Dane", and if it weren't for my fear of our local traffic, I would prefer to ride a bike around Prague.
Alžběta Holá
Student of Scandinavian Studies
Lisa Kharchenko
Student of Danish and Finnish languages
Tereza Gibišová
Student of Scandinavian studies
Valentýna Beránková
Student of Scandinavian studies
Valérie Vívodová
Student of Scandinavian studies
Klára Šafaříková
Student of Scandinavian Studies

Photogallery

2017
2018
2019
2020
2022
2023
We collect cookies to better configure the services of the website. By consenting, you allow us to obtain anonymised statistical data. More information can be found here. Thank you!
Ne
Souhlasím