Scandi / Filmy / Letní světlo, a pak přijde noc
Letní světlo, a pak přijde noc
Pustit online
Silné a hravé mistrovské dílo, které zkoumá sny a touhy obyčejných lidí na venkovském městě a otevírá otázky o životě, smrti a lásce.
Islandský oceňovaný režisér Elfar Adalsteins natočil drama o řídce osídlené vesnici na Islandu, kde všichni obyvatelé žijí daleko od sebe. Právě toto geografické zasazení je náležité pro tento svérázný a hřejivý soubor postav, vypovídající o tom, jak jsme si jako lidé podobní a zároveň odlišní. Příběh o vztazích, strastích a radostech, propletených v příbězích vesničanů. Natočeno podle stejnojmenné knihy slavného islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona. „Narodil jsem se a vyrůstal v malé rybářské vesnici na východním pobřeží Islandu, takže jsem měl pocit, že tu jedinečnou galerii postav osobně znám. Úžasný svět příběhu jako by sám v mojí hlavě ožíval — věděl jsem, že se musím pokusit na mistrovsky napsaný román Jóna Kalmana Stefánssona získat práva,“ řekl o knize režisér filmu.

Elfar Adalsteins


Elfar Adalsteins je islandský režisér, scenárista a producent. Studoval režii na MetFilm School a scenáristiku na Royal Hallway. Vlastní společnost Berserk Films, kde v domácím prostředí produkuje a vyvíjí vlastní projekty, podílel se ale i na mnoha různorodých mezinárodních nezávislých filmech. Jeho krátký film Sailcloth, ve kterém ztvárnil hlavní roli John Hurt, získal mnoho mezinárodních ocenění a dostal se do užšího výběru Ceny akademie a BAFTA v roce 2012. Film Konec věty je jeho debutem, v němž hrají John Hawkes a Logan Lerman a který byl v roce 2019 distribuován po celém světě. V jeho druhém celovečerním filmu Letní světlo, a pak přijde noc, který je adaptací oceňovaného románu Jóna Kalmana Stefánssona, hrají výhradně islandští herci. Sledujte podobné SCANDI filmy na Edisonline.

Scénář
Elfar Adalsteins
Střih
Stefanía Thors
Kamera
David Williamson
Zvuk
Yanna Soentjens
Hudba
Gunnar Tynes
Hrají
Heida Reed, Ólafur Darri Ólafsson, Svandís Dóra Einarsdóttir, Sara Dögg Ásgeirsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Siggi Ingvarsson, Atli Óskar Fjalarsson
Původní název
Sumarljós og svo kemur nóttin
Anglický název
Summerlight... and Then Comes the Night
Rok
2022
Země
Island
Titulky
CZ
Stopáž
111 min
Žánr
Drama, Komedie
Přístupnost
12+
Datum premiéry
17. 8. 2023
Pustit online

Trailer

Ohlasy v médiích

Cineuropa
„Někdy temná, jindy absurdní komedie"
Více
Screen Daily
„Cesta za naplněním"
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím