SCANDI je přehlídka současných severských filmů
Chceme divákům přiblížit rozmanitost a bohatost aktuální skandinávské kinematografie. Soustředíme se na filmy, které jsou úspěšné na festivalech, nebo mají ohlas u lokálních diváků a filmové kritiky. Vybíráme žánrově pestré snímky, které zároveň podněcují diskusi nad palčivými společenskými otázkami.
Pořadatelé Porota Fotogalerie
Předešlé ročníky online
Nestihli jste předchozí ročníky Scandi nebo si jen chcete oživit vzpomínky? Podívejte se na vybrané filmy online ve videotéce Edisonline.
Filmy online

Pořadatelé

Nahlížíme na skandinávský film kriticky, nezávisle a odborně. Přehlídku – od výběru filmů až po diskuse s hosty – organizuje zkušený tým z filmové distribuční společnosti Film Europe. SCANDI založil v roce 2014 Ivan Hronec s touhou přiblížit severskou kulturu českým a slovenským divákům.

Porota

Naše filmová porota se skládá ze studentů a studentek z Oddělení skandinavistiky (FF UK). Filmy uvedené na SCANDI soutěží o ceny za nejlepší film, nejlepší překlad, nejlepší reálie a cenu poroty.
Vyhlášení výsledků

Vyhlášení výsledků 2024

V kategorii nejlepší film jsme vybraly finský film Čtyři malí dospělí. Snímek zpracovává téma polyamorie a snaží se na ni poukázat v novém světle. Ocenily jsme nejen téma a jeho zpracování, ale i herecké výkony. Film otevřeně nabízí náhled do nitra všech protagonistů, které nesoudí, a naopak dává prostor všem perspektivám a pocitům.

Cenu za nejlepší překlad jsme se rozhodly udělat snímku Bastard, jehož děj se odehrává v Dánsku 18. století, to samo o sobě může být výzvou, ale autorka titulků, kterou je Helena Březinová, si s tímto úkolem poradila bravurně.

Kromě toho musela v překladu zohlednit i rozdíly mezi mluvou šlechticů, či švédské kočovné komunity-taterů.

V kategorii reálií za nás vyhrál film Jednou to bude všechno tvoje. Nejenže se zde objevují autentické pokrmy Švédska (ale i dalších zemí severu), včetně masových koulí, losího masa, kávy, tacos, lékořice a sürströmmingu, ale také také jsou zde představeny ikony, jako je fotbalová legenda Zlatan Ibrahimovic, Ikea, fika, snus, recyklace a tématika životního prostředí. Celý příběh se navíc odehrává v malebné švédské přírodě, což dodalo filmu jedinečnou atmosféru.

Speciální cenu získává snímek Birthday girl.

Film jsme vybraly hlavně proto, že mluví o citlivém tématu, které se povedlo zpracovat a líbilo se nám, že se téměř celý děj odehrává na jednom místě, ze kterého nelze odejít a které je navíc dost nevšední, to dodalo filmu atmosféru. Snímek má i silný konec. Zároveň neotevírá jen téma znásilnění, ale rozebírá i další témata, jako například vztah matky a dcery.

Alžběta Holá

Kroužek nad A, bohatá hudební historie a elita ledního hokeje. Švédsko bylo už na gymnáziu jasná volba a čím hlouběji se do jeho kultury, jazyka a mentality ponořuji, tím více si mě získává. Ačkoliv né všichni jsou příznivci skandinávské filmografie, každý si na severských filmech může najít to své. Protože jak Švédi s oblibou říkají: "Neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení.”

Lisa Kharchenko

Studuji na FFUK dva obory: Skandinavistika (modul dánština) a Finská studia. Dánštinu jsem šla studovat ze zajmu o dánskou literaturu, která mě zaujala tím, že rozebírá citlivá témata: mentální problémy, chudobu, zradu, emocionální vyhoření atd. Finština byla náhodným výběrem, ale v průběhu studia se mi začal líbit i sám jazyk, který je úplně odlišný od toho, co jsem znala předtím. O finskou literaturu mám také zájem a momentálně se věnuji vztahům mezi dánskou a finskou literaturou, které zkoumají podobná témata.

Tereza Gibišová

Začalo to norským seriálem SKAM, pokračovalo půlročním pobytem v Bergenu a vyvrcholilo to vysněným studiem norštiny na FF UK. Láska k Norsku (a Skandinávii obecně) je to, co mě již třetím rokem drží při studiu. Ve svém starter-packu „how to be Norwegian“ už mám kráječ na sýr, norský svetr Marius a sbírku deseti identických norských vlajek - jediné, co mi chybí, je milion NOK na účtě. A v čem je naopak lepší být Čech? - Nemusíte platit 250 korun za jedno pivo

Valentýna Beránková

Moje láska k horám, biatlonu, jazykům a dlouhým zimním večerům se spojila a stalo se, že nyní studuji norštinu na FF UK. Jsem studentka 1. ročníku bakalářského studia, ale už teď to miluju - stejně jako severský detektivky a dlouhý procházky. Zkrátka, nemohlo to dopadnout jinak než se budu v rámci studia snažit proniknout do tajů Skandinávie.

Valérie Vívodová

K mému studiu skandinavistiky jsem se dostala úplnou náhodou, i když věřím, že náhody neexistují a vše se děje tak, jak má. Zpětně mi to dává smysl – vždy jsem milovala zimu, sauny, Abbu a skořicové šneky. Navíc se velmi ztotožňuji s mentalitou švédů. Pravá láska k Švédsku však vznikla, když jsem poprvé ochutnala pravé švédské kanelbullar.

Klára Šafaříková

Při nástupu na dvouobor pro mě byla skandinavistika tou „druhou“ oproti hlavní historii, to se ale rychle změnilo po zjištění, že sever nejsou jen vikingové a tuhá zima. I přes neslušivou výslovnost svého jazyka si mě Dánsko rychle získalo a můj půlroční pobyt v Aarhusu, dánském ekvivalentu Brna, to jen utvrdil. Díky této krásné zemi znám pravé hygge, vím, jak to vypadá, když se někdo „ožere jak Dán“ a nebýt strachu z místní dopravy, nejradši bych jezdila po Praze jen na kole.
Alžběta Holá
Studentka Skandinavistiky
Lisa Kharchenko
Studentka Skandinavistiky (Dánštiny) a Finských studií
Tereza Gibišová
Studentka Skandinavistiky
Valentýna Beránková
Studentka Skandinavistiky
Valérie Vívodová
Studentka Skandinavistiky
Klára Šafaříková
Studentka Skandinavistiky

Fotogalerie

2017
2018
2019
2020
2022
2023
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím