SCANDI je přehlídka současných severských filmů
Chceme divákům přiblížit rozmanitost a bohatost aktuální skandinávské kinematografie. Soustředíme se na filmy, které jsou úspěšné na festivalech, nebo mají ohlas u lokálních diváků a filmové kritiky. Vybíráme žánrově pestré snímky, které zároveň podněcují diskusi nad palčivými společenskými otázkami.
Pořadatelé Porota Fotogalerie
Předešlé ročníky online
Nestihli jste předchozí ročníky Scandi nebo si jen chcete oživit vzpomínky? Podívejte se na vybrané filmy online ve videotéce Edisonline.
Filmy online

Pořadatelé

Nahlížíme na skandinávský film kriticky, nezávisle a odborně. Přehlídku – od výběru filmů až po diskuse s hosty – organizuje zkušený tým z filmové distribuční společnosti Film Europe. SCANDI založil v roce 2014 Ivan Hronec s touhou přiblížit severskou kulturu českým a slovenským divákům.

Porota

Naše filmová porota se skládá ze studentů a studentek z Oddělení skandinavistiky (FF UK). Filmy uvedené na SCANDI soutěží o ceny za nejlepší film, cenu poroty, režii, scénář a herecký výkon.
vyhlaseni_vysledku

Vyhlášení výsledků 2023

Studentská porota SCANDI 2023 složená ze členů spolku Alting vyhlásila vítěze ve třech kategoriích: nejlepší film, nejlepší reálie a nejlepší překlad.

Nejlepším filmem je pro tento rok norský film “Je mi ze sebe špatně”. Porotu film oslovil především svým originálním a do značné míry i šokujícím příběhem, jenž byl schopný s nadsázkou divákovi nabídnout vhled do světa myšlenek a tužeb současné norské mladé a do sebe zahleděné generace. Narcismus, který je publiku servírován v několika různých podobách, porotu doslova upoutal a pustil až spolu ze závěrečnými titulkami.

Při výběru vítěze v kategorii nejlepší reálie si porota kladla za cíl zvolit takový film, který publiku nabídne čirou esenci krásného Severu a do dané oblasti jej svým příběhem doslova přenese. V tomto ohledu neměl konkurenci norský snímek “Bombastický Johan”, který divákům nabízí jednosměrnou letenku do oblasti Trøndelag za typickým a v mnohých ohledech možná i absurdním skandinávským přístupem k životu v průběhu věků. To vše je doplněné dechberoucími záběry venkovské krajiny, kde zelená tráva a tmavě modré moře kontrastují s červenými domky místních a jejich pletenými svetry.

Cenu za nejlepší překlad si porota rozdělila dle studovaných jazyků a společně se shodla na švédském filmu “UFO Sweden”, jehož překladatelka Lucie Olešová si bravurně poradila s rychlými a na technickou slovní zásobu náročnými dialogy, vkusně a přesně přenesla do českého prostředí švédské reálie a výsledný text zredukovala tak, že publiku jenom netěkají oči zleva doprava.

Alžběta Holá

Kroužek nad A, bohatá hudební historie a elita ledního hokeje. Švédsko bylo už na gymnáziu jasná volba a čím hlouběji se do jeho kultury, jazyka a mentality ponořuji, tím více si mě získává. Ačkoliv né všichni jsou příznivci skandinávské filmografie, každý si na severských filmech může najít to své. Protože jak Švédi s oblibou říkají: "Neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení.”

Danil Morozov

Jsem student druhého ročníku na FFUK a studuji dva obory: Skandinavistika, finský jazyk a literatura. Do prvního výletu mi byly Finsko a Skandinávie docela cizí, to se však změnilo po jejich návštěvě. Z pobytu jsem byl nadšený, předčilo to moje očekávání. Mám zájem zejména o kulturu skandinávských zemí a o skandinávské jazyky z hlediska lingvistiky. Jazyk, který studuji na skandinavistice je dánština. Hlavním důvodem pro studium tohoto jazyku byla komplikovaná, ale vynikající výslovnost.

Jan Mrva

Původem romanista se zaměřením na lingvistiku se propašoval na skandinavistiku a už se ji rozhodl neopustit, a to snad kvůli věčné lásce k pořádné zimě. Pravidelnými útěky do Švédolandu si ulevuje od roztékajícího se pražského asfaltu, pojídá surströmming s chutí, protože ví, jak na to, a když se dny zkrátí, že je víc tmy než světla, zpříjemní si noční melancholii četbou Pera Olova Enquista. A zásadně jezdí do Ikey, ne Ikea.

Lisa Kharchenko

Studuji na FFUK dva obory: Skandinavistika (modul dánština) a Finská studia. Dánštinu jsem šla studovat ze zajmu o dánskou literaturu, která mě zaujala tím, že rozebírá citlivá témata: mentální problémy, chudobu, zradu, emocionální vyhoření atd. Finština byla náhodným výběrem, ale v průběhu studia se mi začal líbit i sám jazyk, který je úplně odlišný od toho, co jsem znala předtím. O finskou literaturu mám také zájem a momentálně se věnuji vztahům mezi dánskou a finskou literaturou, které zkoumají podobná témata.

Tereza Gibišová

Začalo to norským seriálem SKAM, pokračovalo půlročním pobytem v Bergenu a vyvrcholilo to vysněným studiem norštiny na FF UK. Láska k Norsku (a Skandinávii obecně) je to, co mě již třetím rokem drží při studiu. Ve svém starter-packu „how to be Norwegian“ už mám kráječ na sýr, norský svetr Marius a sbírku deseti identických norských vlajek - jediné, co mi chybí, je milion NOK na účtě. A v čem je naopak lepší být Čech? - Nemusíte platit 250 korun za jedno pivo

Šimon Kubala

Původně student zaměřený na germanistiku a po naprosté náhodě při přijímacích zkouškách i student skandinavistiky (modulu norština). Po necelém roce studia se mince obrátily a brunost mi pomohl najít moji lásku k norštině, tak k samotném Norsku.
Alžběta Holá
Studentka Skandinavistiky
Danil Morozov
Student Skandinavistiky, Finského jazyka a literatury
Jan Mrva
Student Skandinavistiky
Lisa Kharchenko
Studentka Skandinavistiky (Dánštiny) a Finských studií
Tereza Gibišová
Studentka Skandinavistiky
Šimon Kubala
Student Skandinavistiky, modul Norština

Fotogalerie

2017
2018
2019
2020
2022
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím