Scandi / Filmy / Posedlost
Posedlost
Pustit online
Kněz má za úkol rozhodnout o umístění nového kostela pro místní hornickou společnost. Má stát na starém sámském pohřebišti. Poté, co jsou jejich pozůstatky odklizeny, mrtví ožívají a pronásledují osadníky.
Zatímco na kontinentu se šíří epidemie španělské chřipky, kněz a jeho syn se vrací z misie na Madagaskaru domů k rodině na norský venkov. Kněz dostal za úkol rozhodnout o umístění nového kostelu pro místní hornickou společnost. Mají jej postavit na starém laponském pohřebišti. Když se kněz rozhodne nechat vykopat a odklidit lidské pozůstatky, mrtví ožívají a pronásledují osadníky. I když se příběh odehrává na začátku 20. století, jeho poselství je mrazivě aktuální. Jeho východiskem je totiž epidemie španělské chřipky, na jejímž pozadí film odhaluje temnotu lidské povahy pod nezvladatelným tlakem. Uznávaný režisér-samouk Henrik Martin Dahlsbakken má za sebou působivou kolekci celovečerních thrillerů, přičemž tentokrát se ponořil do do vod hororového dramatu. Jeho celovečerní debut Návrat domů (2015) byl oficiálním norským kandidátem na Oscara.

Henrik Martin Dahlsbakken


Henrik Martin Dahlsbakken se narodil v roce 1989 a vyrůstal v norském Hamaru. Absolvoval mediální a filmová studia v Norsku a ve Velké Británii. Filmařskému řemeslu se naučil sám, pracoval také jako filmový promítač v kině. Natočil několik krátkých a středometrážních filmů za použití různých formátů (8 mm, 16 mm, 35 mm i 65 mm). Jedním z jeho největších úspěchů je krátký film Díky za všechno z roku 2016, který získal mnoho ocenění po celém světě. Jeho dlouhometrážní debut Návrat domů byl uveden v roce 2015 na festivale v Římě a dostal se do užšího výběru jako norský kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Dahlsbakken se stále věnuje nejrůznějším žánrům, v roce 2021 na příklad měla premiéru jeho hororová komedie Projekt Z aneb Jak se točí zombie film, v jeho filmografii však nechybí ani thrillery či dobrodružné filmy. Sledujte film Projekt Z aneb jak se točí zombie film na Edisonline.

Scénář
Henrik Martin Dahlsbakken
Střih
Kristofer Nordin
Kamera
Oskar Dahlsbakken
Zvuk
Svein-Ketil Bjøntegård
Hudba
Nils Martin Larsen
Hrají
Jan Sælid, Tarjei Sandvik Moe, Anna Filippa Hjarne, Alfred Ekker Strande, Dennis Storhøi, Nina Ellen Ødegård, Benjamin Helstad
Původní název
Forbannelsen
Anglický název
Possession
Rok
2022
Země
Norsko
Jazyk
NOR, SE
Titulky
CZ
Stopáž
104 min
Žánr
Horor, Thriller
Přístupnost
15+
Datum premiéry
23. 2. 2023
Pustit online

Trailer

Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím