Archiv
Filmy
Sledujte filmy z uplynulých ročníků kdykoli online
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
#Švédsko
Emigranti
#Finsko
ONO
#Norsko
Bombastický Johan
#Švédsko
Všechny mé dopisy spal
#Švédsko
UFO Švédsko
#Norsko
Je mi ze sebe špatně
#Norsko
Posedlost
#Island
Letní světlo, a pak přijde noc
#Dánsko
Nic
#Dánsko
Dealer
#Dánsko
Dealer II
#Dánsko
Dealer III
Boj sněžného pluhu s mafií
438 dní

Porota 2023

Naše filmová porota se skládá ze studentů a studentek z Oddělení skandinavistiky (FF UK). Filmy uvedené na SCANDI soutěží o ceny za nejlepší film, cenu poroty, režii, scénář a herecký výkon.

Alžběta Holá

Úvodní slovo
Kroužek nad A, bohatá hudební historie a elita ledního hokeje. Švédsko bylo už na gymnáziu jasná volba a čím hlouběji se do jeho kultury, jazyka a mentality ponořuji, tím více si mě získává. Ačkoliv né všichni jsou příznivci skandinávské filmografie, každý si na severských filmech může najít to své. Protože jak Švédi s oblibou říkají: "Neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení.”

Danil Morozov

profil porotce
Jsem student druhého ročníku na FFUK a studuji dva obory: Skandinavistika, finský jazyk a literatura. Do prvního výletu mi byly Finsko a Skandinávie docela cizí, to se však změnilo po jejich návštěvě. Z pobytu jsem byl nadšený, předčilo to moje očekávání. Mám zájem zejména o kulturu skandinávských zemí a o skandinávské jazyky z hlediska lingvistiky. Jazyk, který studuji na skandinavistice je dánština. Hlavním důvodem pro studium tohoto jazyku byla komplikovaná, ale vynikající výslovnost.

Jan Mrva

profil porotce
Původem romanista se zaměřením na lingvistiku se propašoval na skandinavistiku a už se ji rozhodl neopustit, a to snad kvůli věčné lásce k pořádné zimě. Pravidelnými útěky do Švédolandu si ulevuje od roztékajícího se pražského asfaltu, pojídá surströmming s chutí, protože ví, jak na to, a když se dny zkrátí, že je víc tmy než světla, zpříjemní si noční melancholii četbou Pera Olova Enquista. A zásadně jezdí do Ikey, ne Ikea.

Lisa Kharchenko

profil porotce
Studuji na FFUK dva obory: Skandinavistika (modul dánština) a Finská studia. Dánštinu jsem šla studovat ze zajmu o dánskou literaturu, která mě zaujala tím, že rozebírá citlivá témata: mentální problémy, chudobu, zradu, emocionální vyhoření atd. Finština byla náhodným výběrem, ale v průběhu studia se mi začal líbit i sám jazyk, který je úplně odlišný od toho, co jsem znala předtím. O finskou literaturu mám také zájem a momentálně se věnuji vztahům mezi dánskou a finskou literaturou, které zkoumají podobná témata.

Tereza Gibišová

profil porotce
Začalo to norským seriálem SKAM, pokračovalo půlročním pobytem v Bergenu a vyvrcholilo to vysněným studiem norštiny na FF UK. Láska k Norsku (a Skandinávii obecně) je to, co mě již třetím rokem drží při studiu. Ve svém starter-packu „how to be Norwegian“ už mám kráječ na sýr, norský svetr Marius a sbírku deseti identických norských vlajek - jediné, co mi chybí, je milion NOK na účtě. A v čem je naopak lepší být Čech? - Nemusíte platit 250 korun za jedno pivo

Šimon Kubala

profil porotce
Původně student zaměřený na germanistiku a po naprosté náhodě při přijímacích zkouškách i student skandinavistiky (modulu norština). Po necelém roce studia se mince obrátily a brunost mi pomohl najít moji lásku k norštině, tak k samotném Norsku.

Valentýna Beránková

profil porotce
Moje láska k horám, biatlonu, jazykům a dlouhým zimním večerům se spojila a stalo se, že nyní studuji norštinu na FF UK. Jsem studentka 1. ročníku bakalářského studia, ale už teď to miluju - stejně jako severský detektivky a dlouhý procházky. Zkrátka, nemohlo to dopadnout jinak než se budu v rámci studia snažit proniknout do tajů Skandinávie.

Valérie Vívodová

profil porotce
K mému studiu skandinavistiky jsem se dostala úplnou náhodou, i když věřím, že náhody neexistují a vše se děje tak, jak má. Zpětně mi to dává smysl – vždy jsem milovala zimu, sauny, Abbu a skořicové šneky. Navíc se velmi ztotožňuji s mentalitou švédů. Pravá láska k Švédsku však vznikla, když jsem poprvé ochutnala pravé švédské kanelbullar.

Klára Šafaříková

profil porotce
Při nástupu na dvouobor pro mě byla skandinavistika tou „druhou“ oproti hlavní historii, to se ale rychle změnilo po zjištění, že sever nejsou jen vikingové a tuhá zima. I přes neslušivou výslovnost svého jazyka si mě Dánsko rychle získalo a můj půlroční pobyt v Aarhusu, dánském ekvivalentu Brna, to jen utvrdil. Díky této krásné zemi znám pravé hygge, vím, jak to vypadá, když se někdo „ožere jak Dán“ a nebýt strachu z místní dopravy, nejradši bych jezdila po Praze jen na kole.
Alžběta Holá
Studentka Skandinavistiky
Danil Morozov
Student Skandinavistiky, Finského jazyka a literatury
Jan Mrva
Student Skandinavistiky
Lisa Kharchenko
Studentka Skandinavistiky (Dánštiny) a Finských studií
Tereza Gibišová
Studentka Skandinavistiky
Šimon Kubala
Student Skandinavistiky, modul Norština
Valentýna Beránková
Studentka Skandinavistiky
Valérie Vívodová
Studentka Skandinavistiky
Klára Šafaříková
Studentka Skandinavistiky
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím